line_top

pix TOVÁRNA HYDROXYGEN

pix uvod pix zpatky do historie pix soucasnost pix budoucnost pix fotogalerie pix kontakt
pix pix pix pix pix pix pix pix pix pix pix pix

pix
pamatky ve vasem mobilu
pix
  • Továrna HYDROXYGEN
  • Továrna HYDROXYGEN
  • Továrna HYDROXYGEN
  • Továrna HYDROXYGEN
  • Továrna HYDROXYGEN
  • Továrna HYDROXYGEN
  • Továrna HYDROXYGEN
pix

pix zpatky do historie
pix

Odkazy na stránky související s tématem Továrna Hydroxygen, arch. F.A.Libra a průmyslový rozvoj Hlubočepského údolí:

Slavné stavby Slavné vily Klub přátel starého Smíchova Výzkumné centrum průmyslového dědictví - fakulta ČVUT v Praze Atelier VJH, s.r.o. Ateliér ProArch s.r.o. Archiweb.cz Seznam - Fotomapy BAU plus, a.s.

 


ZPÁTKY KROK ZA KROKEM...září 2012 - sídlo společnosti Efacec Praha s.r.o.

2000 - objekt byl zrekonstruován podle projektu architektů Františka Prajera (z ateliéru ProArch s.r.o.) a Vladimíra Hrona (atelier VJH s.r.o.) pro podnikatelské účely společností Promi v.o.s. (dnes Hydroxygen v.o.s.).

1989 - stavba byla zachráněna před demolicí na základě aktivity místních občanů a zapsána na Ústřední seznam kulturních památek ČR.

1948 – výroba svářecího plynu byla ukončena. Od té doby byl objekt jen příležitostně využíván jako sklad Technoplynu Praha a trvale chátral.

1934 až 1939 - byl realizován výjimečný projekt funkcionalistické architektury F. A. Libry, továrna, která byla projektována (1937) speciálně pro technologii na výrobu svářecího plynu a kyslíku – HYDROXYGEN a.s.

1899 - akciová společnost Český průmysl pro výrobu a zužitkování kyseliny uhličité v Praze a.s. uvedla do provozu v těsné blízkosti hlubočepského nádraží továrnu na výrobu oxidu uhličitého, od roku 1910 byla technologie rozšířena o výrobu kyslíku (Český průmysl pro výrobu a zužitkování kyseliny uhličité a kyslíku v Praze a.s.).

19. století - průmyslová aktivita se v Prokopském údolí na straně Hlubočep (dnešní Praha 5) začala rozvíjet již během šedesátých let. Vše předurčovaly místní vápencové lomy. Průmyslový rozmach oblasti je v té době spjat se jmény Ferdinand Bárta a Karel Tichý.


pix
pixCopyright © 2012, HYDROXYGEN v.o.s., Praha 5 – Hlubočepy

line